Zrealizowane działania w 2022 roku w ramach projektu „Niezależne życie (…)”
Co udało nam się zrealizować w 2022 roku w ramach projektu pn. „„Niezależne życie - wypracowanie standardu i przeprowadzenie pilotażu w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osób starszych”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
- Zatrudniliśmy Eksperta ds. funkcjonalności modelu w celu dokonania szczegółowej i kompleksowej analizy, oceny pilotażowo wdrażanego Modelu DI usług w formie mieszkalnictwa wspomaganego oraz opracowania rekomendacji.
- Organizowaliśmy spotkania konsultacyjne z osobami bezpośrednio zaangażowanymi, by ułatwić Ekspertowi pracę.
- Zatrudniliśmy recenzenta, który w maju 2022 r., ocenił nasz Model.
- W marcu 2022 r. Partner Projektu – TPN w Łodzi zakończył realizację projektu. Przekazaliśmy mieszkania wspomagane Gminie Aleksandrów Łódzki oraz Gminie Witonia.
- W sierpniu 2022 r. przedstawiliśmy do akceptacji ostateczną wersję Modelu uzupełnioną o rekomendacje po przeprowadzonym pilotażu wszystkim ekspertom uczestniczącym w 2018 roku w tworzeniu ww. publikacji.
- W ramach działań edukacyjnych i upowszechniających przygotowaliśmy:
- dwa 15-minutowe audycje poświęcone Modelowi oraz Projektowi;
- dwa 30-sekundowe spoty.
Filmy oraz spoty możecie zobaczyć zakładce: Filmy promocyjne oraz na stronie głównej www.rcpslodz.pl - Uczestniczyliśmy w dniach 01-02.12.2022 r jako Lider Projektu w spotkaniu zorganizowanym przez Partner Projektu – ROPS w Opolu. Spotkanie dotyczyło wdrożonego Modelu na rzecz DI usług w województwie opolskim. Przedstawiciel RCPS w Łodzi jako Lider Projektu przedstawił podczas spotkania informacje na temat przebiegu realizacji projektu Niezależne życie.
- W dniach 19-20 grudnia 2022 r. zorganizowaliśmy dwudniową konferencję pn. „Upowszechnianie Modelu deinstytucjonalizacji usług w formie mieszkalnictwa wspomaganego”. Nasi eksperci oraz praktycy przedstawili wykłady w dziedzinie deinstytucjonalizacji usług oraz rozwoju usług społecznych, w drugi dzień konferencji pracowaliśmy przy warsztatach z obszaru mieszkalnictwa wspomaganego w ramach wypracowanych na terenie kraju standardów usług mieszkalnictwa wspomaganego takich jak: „Dla osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osób starszych”; „Dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym”; „Dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera”; „Dla osób z niepełnosprawnością fizyczną”.
- Udało się rozdysponować publikacje Modelu. Otrzymali je uczestnicy dwudniowej konferencji oraz zostały przesłane pocztą tradycyjną do ROPS’ów na terenie kraju oraz do jednostek samorządu terytorialnego na terenie województwa łódzkiego.
- Podczas realizacji projektu na bieżąco współpracowaliśmy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
- Nasz projekt zakończył się 31 grudnia 2022 r.